Ракомет
9. јуни 2022 - 10:11

Лазаров со победа се прости од навивачите на Нант

Македонскиот ракометар Кирил Лазаров вчеравечер го одигра претпоследниот натпревар во својата кариера на клупски план, последен пред домашната публика во Нант.

Вицешампионот на Франција со победа испрати пет ракометари и тренерот Ентрериос, по што беше организирана прославата.

Нант уште во претходното коло го обезбеди второто место па победата над Тулуз 32:18 нема големо значење.

Лазаров во вториот постигна три гола (два со спекталарни цепелина) и подели уште неколку одлични асистенции за соиграчите.

За време на викендот следи финалето на Купот меѓу ПСЖ и Нант, што ќе биде последен натпревар во сезоната и последен натпревар во кариерата на Лазаров.