Loading Video...
Свет
12. April 2019 - 18:02

Лабуристите бараат Меј да ја спречи екстрадицијата на Асанж во САД

Британската влада треба да се спротистави на екстрадицијата на  Џулијан Асанж во Соединетите држави смета лидерот на британската опозиција.

Според Корбин,  тој  ги открил ѕверствата на Американците во Ирак и Авганистан.

Австралиецот  го налути Вашингтон откако во 2010 година  на својот интернет портал Викиликс објави илјадници доеврливи американски дипломатски и  воени депеши.

Американското барање  за екстрадиција на Асанж, некои британски емдиоуми објавија дека ќе се разгледува на 2 мај.

Оновачот на Викиликс вчера беше уапсен во еквадорската амбасада во Лондон , откако Еквадор му го поништи политичкиот азил и со тоа го отвори патот за негова екстрадиција во САД.