Loading Video...
Тенис
10. February 2021 - 16:35

Квитова и Венус Вилијамс го завршија настапот на Австралија Опен

Петра Квитова и Венус Вилијамс го завршија својот настап на Австралија Опен. 
 
Квитова која беше 9-та носителка на турнирот е елиминирана во 2.коло од Романката, Сорана Кирстеа во 2-1 во сетови.

Ветеранка Венус Вилијамс поради повреда уште во првиот сет, едноставно едвај го доигра мечот со Сара Ерани кој го загуби  со 6-1 и 6-0

 
Зата пак нејзината сестра Серена која е 10-та носителка експресно со 6-0 и 6-3 го доби мечот против Србинката, Стојановиќ. 
 
Пласман во следната рунда од фаворитките обезбедија втората и третата Халеп и Осака, Белорусинката Забаленка (7) и Канаѓанката, Андреску (8-носителка)