29. March 2021 - 10:00

Квалификации за СП: Убедливи победи на Италија и Шведска

Италија со 2:0 славеше против Бугарија во Софија за да ја забележи втората победа во квалификациите за Мундијалот во Катар во 2022 година, а исто така во нашето соседство, Шведска предводена од Златан Ибрахимовиќ стигна до рутинска 3:0 победа над Косово.

Андреа Белоти со гол од пенал во 43. минута донесе водство за тимот на Роберто Манчини, пред Мануел Локатели да ја потврди победата во 83. минута. Во Приштина пак, Ибрахимовиќ имаше фантастична асистенција до Аугустинсон за 0:1 уште во 12. минута, а откако Александер Исак зголеми на 0:2 во 35. минута, ветеранот беше повлечен во второто полувреме, во кое с0 голот од пенал на Себастијан Ларсон беше поставен конечниот резултат.

Роберт Левандовски постигна два гола при 3:0 победата на Полска над аутсајдерот Андора, Украина и Финска одиграа интересно 1:1 реми, а со ист резултат заврши и дуелот меѓу Израел и Шкотска.