Фудбал
31. March 2021 - 9:49

Квалификации за СП: Убедливи победи на фаворитите

Хрватска и Португалија се намачија за победи против апсолутни аутсајдери во квалификациите за Светското првенство во Катар во 2022 година, додека Белгијците и Холанѓаните не дозволија ваква мака со големи победи.
 
Португалија на Кристијано Роналдо по пропуштената победа кај Србија, започна со шокантно водство на Луксембург и тоа од страна на Жерсон Родригеш, фудбалер роден во Португалија во 30. минута, пред Диого Жота да го постигне третиот гол во последните два меча за да израмни на 1:1 во финишот на полувремето. Човек на одлука за Португалија беше, секако, Кристијано Роналдо, кој во 50. минута, конечно, ги донесе гостите во водство, пред во 80. Жоао Палиња да ги постигна конечните 1:3.
 
Светските вице-шампиони, Хрватска, имаа уште потешка 2:0 победа над Малта, откако гостите успеаја да ги заддржат „коцкестите“ без гол цел час. Замената Иван Перишиќ во 62. минута, конечно, го погоди голот на противниците. Капитенот Лука Модриќ во 76. минута од пенал зголеми на 2:0, a Јосип Брекало во 90. минута ги постави конечните 3:0.
 
Белгијците немаа ваков проблем, откако во првото полувреме дадоа четири гола на Белорусија за неверојатна 8:0 победа, а со 0:7 победа се вратија Холанѓаните од гостувањето кај Гибралтар.