Фудбал
11. October 2016 - 10:02

Квалификации за СП: Франција победи на гостувањето кај Холандија

Репрезентацијата на Франција ја постигна и втората победа во групата од квалификациите за СП 2018. Европскиот вицепрвак со голот на Погба победи на гостувањето кај Холандија.

Кристијан Бентеке го постигна и најбрзиот гол во квалификациите за СП по само 8.1 секунда го совлада голманот на Гибралтар.

Резултати на синоќа одиграните дуели од 3.коло:
А група:
Холандија - Франција 0:1,
Шведска - Бугарија 3:0, 
Белорусија - Луксембург 1:1.
Табела: Шведска 7 бодови, Франција 7, Холандија 4, Бугарија 3, Белорусија 2, Луксембург 1.
Б група:
Андора - Швајцарија 1:2,
Фарски О. - Португалија 0:6
Летонија - Унгарија 0:2.
Табела:  Швајцарија 9, Португалија 6, Унгарија 4, Фарски О.4, Летонија 3, Андора 0.
Х група:
Гибралтар - Белгија 0:6,
БиХ - Кипар 2:0, 
Естонија - Грција 0:2.
Табела: Белгија 9, Грција 9, БиХ 6, Естонија 3, Кипар 0, Гибралтар 0.