Фудбал
4. September 2017 - 22:48

Квалификации за СП 2018: Германија продолжува со максимален учинок

Фудбалерите на Германија ја продолжија серијата победи во квалификациите за СП откако вечерва убедливо со 6-0 ја победија Норвешка. Покрај Германија максимален учинок има и Швајцарија, но на двете селекции потребен им е уште еден бод за да го освојат првото место во групата и да обезбедат пласман на СП.
 
Двојки група Ц: Азербејџан - Сан Марино 5-1, Германија - Норвешка 6:0 и Северна Ирска – Чешка 2:0.
Табела: Германија 24 бод, С.Ирска 19, Азербејџан 10, Чешка 9, Норвешка 7, Сан Марино 0.
 
Двојки Е група: Ерменија - Данска 1-4, Црна Гора - Романија 1:0 и Полска – Казахстан 3:0.
Табела: Полска 19, Данска 16, Црна Гора 16, Романија 9, Ерменија 6, Казахстан 2.
 
Двојки група Ф: Англија – Словачка 2:1, Словенија - Литванија 4:0 и Шкотска - Малта 2:0 . 
Табела: Англија 20, Словачка 15, Шкотска 14, Словенија 14, Литванија 5, Малта 0.