Фудбал
22. March 2019 - 9:22

Квалификации за ЕП: Победи на Белгија и Хрватска

Тибо Куртоа сезоната сигурно нема да ја памети по добро, откако само одличниот напад на неговите соиграчи од белгиската репрезентација го „спаси“ од срам по „киксот“ на квалификацискиот меч за Евро 2020 против Русија, кој „ѓаволите“ го добија со 3:1.

Белгијците, третопласираната репрезентација на минатогодишното СП во Русија, дојде во водство во 14. минута преку Јан Тилеманс, но само минута подоцна, Куртоа во обид да ја извади топката од својот шестнаесетник ја додаде само до Денис Черишев, кој лесно го совлада. Сепак, тука беше Еден Азар, кој прво во 45. минута од белата точка го врати водството за Белгија, за во 88. Минута да стави печат на победата.

И второпласираната од СП во Русија, Хрватска се „тресеше“ на Максимир против аутсајдерот Азербејџан, пред да стигне до 2:1 победа. Рамил Шејдаев во 19. минута ја замолче домашната публика со одличен гол, но Борна Баришиќ во првото полувреме и Андреј Крамариќ во 79. минута донесоа победа за „коцкестите“.

Холанѓаните немаа вакви проблеми, и предводени од фантастичниот Мемфис Депај стигнаа до 4:0 победа над Белорусија. Депај постигна два гола, а асистираше на другите два на „Де кујп“ во Ротердам за совршен старт на квалификациите на тимот на Роналд Куман.

КВАЛИФИКАЦИИ ЗА ЕВРО 2020

ГРУПА Ц

Холандија – Белорусија 4:0

Северна Ирска – Естонија 1:0

ГРУПА Е

Словачка – Унгарија 2:0

Хрватска – Азербејџан 2:1

ГРУПА Г

Австрија – Полска 0:1

Македонија – Летонија 3:1

Израел – Словенија 1:1

ГРУПА И

Белгија – Русија 3:1

Казахстан – Шкотска 3:0

Кипар – Сан Марино 5:0