Фудбал
3. September 2017 - 10:02

Квалификации СП 2018: Прекинат мечот Хрватска - Косово

 
 Во квалификациите за Светското фудбалско првенство што следната година ќе се одржи во Русија, се одиграа осум натпревари од 7.коло, додека еден беше прекинат.  
 
Дуелот од групата „И“ меѓу Хрватска и Косово беше прекинат во 25.минута, откако поради обилен дожт во Загреб, теренот на стадионот „Максимир“ беше преплавен со вода, па едноставно немаше услови средбата да продолжи. Затоа пак во оваа група големо изненадување приреди Финска која го победи Исланд, резултат кој го искористи Украина која со победата над  Турција, ја презеде лидерската позиција на табелата. 
 
Комплетни резултати од средбите од 7.коло во мундијалските квалификации: 
 
Д група: Србија – Молдавија 3-0, Грузија – Р. Ирска 1-1 и Велс – Австрија 1-0
 
Табела: Србија 15, Р.Ирска 13, Велс 11, Австрија 8, Грузија 4, Молдавија 2.
 
Г група: Албанија – Лихтенштајн 2-0, Шпанија – Италија 3-0 и Израел – Македонија 0-1. 
 
Табела: Шпанија 19 бодови, Италија 16, Албанија 12, Израел 9, Македонија 6, Лихтенштајн 0. 
 
И група: Финска – Исланд 1-0, Украина – Турција 2-0 и Хрватска – Косово прекината. 
 
Табела: Украина 14, Хрватска 13 (-1 натпревар помалку), Исланд 13, Турција 11, Финска 4, Косово 1 (-1).
 
Денеска ќе се играат девет натпреври од осмото коло.