Курди: Подтовуваме герилска војна против турските сили во Африн | Сител Телевизија
Свет
18. March 2018 - 18:08

Курди: Подтовуваме герилска војна против турските сили во Африн

Сириско-курдски претставник Отман Шеик Иса рече дека судирот со Турција во сириската енклава Африн влегува во „нова фаза“ односно дека ќе преминат на герилска војна.

– Турската окупација ќе се промени од директна окупација, на војна со „нападни и замини“ тактики, додека Африн не биде ослободен, изјави Иса.

– Нашата војска ќе биде нивниот траен кошмар, додаде Иса на прес конференција, јавија западни медиуми.

Турските официјални лица соопштија денеска дека армиски единици влегле во градот Африн по два месеца откако почна офанзивата врз истоимената енклава.