Кошарка
1. February 2017 - 23:20

Куп на Македонија: Победи за кошаркарите на Вардар и Гостивар

Кошаркарите на Вардар ја постигнаа првата победа сезонава откако попладнево во дуелот од 1/16 финалето од Купот на Македонија на домашен терен го победија битолски Пелистер со 108:54 (25:13; 31:11; 21:10 и 31:20). Даниел Калов со 20 поени беше најефикасен.
Во второто полуфинале одиграно во Гостивар второлигашот Гостивар ја пречека Струмица. Во низвесен натпревар победа од 80:75 (22:19; 15:18; 24:18 и 19:20)  постигна екипата на Гостивар. Најпрецизен беше Роберт Димитриески од Гостивар со 28 поени.
Следната среда (8.февруари) победниците од денешните натпревари Вардар и Гостивар ќе играат натпревар од 1/8 финалето и победникот од тој дуел ќе се пласира на завршниот турнир што ќе се игра во кавадарци од 17 до 19.февруари.