Фудбал
22. May 2019 - 14:49

КУП: Две желби еден пехар

Екипите на Македонија ЃП и Беласица вечерва ќе се борат за големиот пехар на ФФМ кој традиционално се доделува на победникот во националниот куп.
Почетокот на натпреварот е во 18.30 часот на Националната арена „Тоше Проески“ и се очекува бескомпромисен меч кој носи голем влог а тоа е титула и тоа прва за струмичани односно втора за ѓорчепетровци во третото финале.
Овој дуел со внимание го следат и другите наши екипи кои конкурираат за настап во Европа, Работнички, Шкупи и Ренова.
Доколку победи Македонија ЃП тогаш „лавовите“ ќе играат во Лига Европа, доколку пак триумфира А.Пандев тогаш една од овие три екипи може во последното коло да го освои посакуваното 4. место во првенството кое води во Европа.