Македонија
4. July 2016 - 10:20

Крвав викенд во Скопје, потешко повредени две лица

За време на викендот во Скопје се случиле 20 сообраќајни незгоди во кои со потешки повреди се здобиле две лица, а полесно биле повредени девет учесници во сообраќајот.

Со материјална штета се евидентирани 11 сообраќајни незгоди. 

Сообраќајната полиција во петокот извршила увид на 11 сообраќајни незгоди од кои во пет е причинета материјална штета, а во четири полесно се повредени четири лица. Се случиле и две незгоди во кои потешко се повредени еден пешак и еден сопатник во патничко моторно возило, а со телесни повреди се здобил и еден возач на патничко возило.

Како што информира за МИА самостојниот инспектор Драган Вељановски, во саботата извршен е увид на вкупно пет сообраќајни незгоди, од кои четири се со последица материјална штета и една е со последица телесна повреда, во која со полесни повреди се здобиле две лица.

Вчера е извршен увид на вкупно четири сообраќајни незгоди, од кои две се со причинета материјална штета, а во две со полесни повреди се здобиле две лица.

Во текот на изминатите три дена санкционирани се и 75 возачи кои возеле над дозволеното, 17 возачи кои возеле под дејство на алкохол, тројца возачи кои поминале на црвено светло и уште седум возачи почетници кои сториле прекршоци по разни основи.

Затекнати се и шест возачи на велосипед со мотор, мопед и мотоцикл кои не носеле заштитен шлем.

Со помош на специјалното возило пајак отстранети се 78 возила кои во поголема мера го попречувале нормалното одвивање како на пешачкиот, така и на моторниот сообраќај.