Свет
22. November 2018 - 11:07

Крв на патот и детски чевли: Со автомобил изгази деца пред училиште во Кина, 5 мртви и 18 повредени

Најмалку пет лица загинаа, а 18 се повредени кога автомобил се залетал во група луѓе, меѓу ки имало у ученици, пред основно училиште во градот Хулудао, на североистиокот од Кина.

Возачот наводно е уапсен.

Видеото се појави на социјалните мрежи и на него наводно се гледа моментот кога возилото удрило во учениците.

На снимките од безбедносните камери се гледа како децата преминуваат улица пред училиштето, а потоа се приближува автомобил кој поминал во другата лента и свртел кон групата ученици.

Засега не е јасно дали во прашање е намерен напад, а АП напоменува дека во Кина неодамна се одиграле слилни инциденти.

„Може да има повеќе од 10 повредени“ рече очевидец за локалните медиуми, велејќи дека видел крв на земјата и детски чевли.

Полицијата ја истражува причината за инцидентот.