Македонија
16. јуни 2020 - 15:21

Кривична против неготинец - лажно се претставувал како лице кое посредува за работа во Германија

Надворешната канцеларија за криминалистички работи Кочани поднесе кривична пријава против Д.К.(32) од Неготино, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело “измама“.

Пријавениот во периодот од 30.08.2016 до 23.09.2016 преку огласна страна ,,најди работа“ го довел во заблуда оштетениот Г.М. од Кочани претставувајќи му се како лице кое посредувало за вработување во Р.Германија.

Оштетениот, во неколку наврати уплатил парични средства од 106.790 денари на сметката на пријавениот за да му средел работа во Германија, стои во соопштението од МВР.