Македонија
15. October 2015 - 12:13

Кривична пријава за банкарка од Кочани за фалсификување пари

Поради сомнение дека сторила  кривично дело „фалсификување пари“, кривична пријава е поднесена против Ј.Ш.(31) од Кочани, која е вработена банка.

Кривичната пријава против Ј.Ш. ја поднел Секторот за внатрешни работи Штип-НК КР Кочани до Основното јавно обвинителтво.

Пријавената на 19-ти август годинава при прегледот на банконота во апоени од 100 евра која ја дало лице од Кочани заради замена за денари, иако се посомневала дека е фалсификат не ја задржала, туку ја вратила фалсификуваната банкнота на лицето, без да пријави на надлежните институции.