Свет
22. October 2020 - 13:49

Кремљ: Русија не се меша во изборите во САД

Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, изјави дека Москва ги отфрла обвинувањата што доаѓаат од Вашингтон дека Русија сака да се меша во претседателските избори во САД.

„Обвинувањата се неосновани и неточни. За жал, морам да коментирам вакви работи. Обвинувањата на сметка на Русија се секојдевни, но тие се неосновани, не се засноваат на никакви факти. Тоа е повеќе како собирање политички поени пред изборите“, рече Песков, а пренесе ТАСС.

Освен на сметка на Русија, од САД доаѓаат обвинувања дека Иран исто така сака да влијае врз исходот на претседателските избори закажани за 3 ноември.