Македонија
7. August 2020 - 12:49

Корона статистика: Само Црна Гора вчера со поголема смртност од Македонија

И покрај податокот дека неколку дена по ред имаме помалку од 10% инфицирани од бројот на спроведени тестови, Македонија и натаму се наоѓа на врвот во Европа според смртноста која ја предизвикува корона вирусот.

Во текот на вчерашниот ден само Црна Гора имала поголема смртност од Македонија. Со 3 жртви оваа земја со нешто над 600.000 жители се наоѓа пред Македонија каде вчера починаа 6 лица што  е смртност од 2,9 на милион граѓани. Вкупната бројка на дијагностицирани случаи од почетокот на кризата е 11.399 што е 5ипол пати од онаа првична бројка од 2.000 која ја прогнозираа надлежните. Вкупно починале 517 пациенти а како активни случаи се уште се водат 3402 лица.

Повеќе од третина од нив, 1.231 се во главниот град, а по Скопје, следното најголемо жариште е Штип каде се уште има 381 активен случај.  

Во Скопје најлоша слика имаме во Чаир каде има 164 активни случаи. Следи Аеродром со 139 и Кисела Вода со 129 активни случаи. 

Во меѓувреме останува на сила мерката за задолжително носење на заштитна опрема а од полицијата информираат дека во изминатите 24 часа напишале 297 казни на граѓани кои не носеле заштитна маска.

 

Александар Спасовски