Здравје
26. September 2017 - 10:46

Користете го лимонот на овој начин и кажете им збогум на ракот, дебелина и дијабетесот

Едно од најздравите овошја во светот е лимонот, а поради своите големи бенефиции во здравјето и изгледот се користи во многу рецепти.

Лимонот е одличен за детоксикација на телото, поради што многу преферираат да пијат лимонада, но всушност сокот од лимонот не е најдобар начин за да ги извлечете сите здрави својства од него.

Најдобра варијанта е смрзнат лимон и тоа консумирање заедно од кората, бидејќи таа всушност е најздравиот дел од лимонот.

Научниците откриваат дека  кората на лимонот може значајно да го подобри имунитетот, а содржи материи кои го спречуваат ракот, го регулираат холестеролот, ги лечат инфекциите и ги исфрлуваат паразитите и бактериите од телото.

Еве некои од најзначајните бенефити на лимонот:

-спречува појава на астма

-го зајакнува имунитетот

-се бори против воспаленија

-го регулира крвниот притисок

-спречува појава на рак

-помага во лечење на депресија

Изренданиот лимон додадете го во чај, супа, салата или некој десерт и заштите се од многу болести.

Совет: Потребно е лимонот добро да го исчистите, а тоа најубаво ќе го направите со помош на јаболков оцет.