Фудбал
23. јуни 2019 - 11:03

Копа Америка: Петарда за Перу

Фудбалската репрезентацијата на Бразил во висок стил се пласираше во четвртфиналето на Копа Америка 2019 откако предмалку со високи 5-0 славеше во мечот од третото коло од групната фаза против селекцијата на Перу.

„Кариоките“ се чини победникот го решија уште во првото полувреме кое го добија со резултат 3-0.

Касемиро постигна погодок со глава во 12 минута за отворање на резултатот. Играчот на Ливерпул, Роберто Фирмињо во 19 минута искористи еден подарок од голманот на Перу и ја дуплираше предноста на својата репрезентација. Се чини прашањето на победникот беше решено уште во 32 минута кога Евертон погоди во долниот десен агол за убедливи 3-0.

Во вториот дел Дани Алвеш прецизно стрелаше за 4-0 во 53. минута од мечот, а нововлезениот Вилијан, со маестрален удар од 16 метри во 90 минута ги постави конечните 5-0.

Вредно е да се спомене дека во 93 минута голгетерот на „Кариоките“, Габриел Хесус не искористи удар од белата точка, голманот на Перу му го одбрани ударот.

Бразил групата А ја заврши со две победи и еден нерешен резултат, па сега во четвртфиналето противник ќе му биде третопласираниот во групите Б или Ц.

Како второпласирана репрезентација од групата А во четвртфиналето пласман обезбеди селекцијата на Венецуела која вечерва со 3-1 славеше против Боливија. Ова е историски успех за Венецуела со пласманот во четвртфиналето на Копа Америка.

Стрелци на головите за победничкиот тим беа Мачис во 2 и во 55 минута и Мартинез во 86 минута, додека почесниот погодок за Боливија беше дело на Јустинијано во 82 минута.