Фудбал
14. јуни 2020 - 10:42

Конте: Ние требаше да бидеме во финалето

Тренерот на Интер, Антонио Конте, го прифати лошо испаѓањето на својот тим во полуфиналето на Купот на Италија од Наполи.

Синоќа „нероазурите“ одиграа 1-1 на „Сан Паоло“, но испаднаа по вкупен резултат 1-2, откако во првиот натпревар доживеаја пораз на „Меаца“.

Сепак, тренерот смета дека тоа не е фер и неговите фудбалери заслужиле да дојдат до дуел за трофејот.

– Со оглед на тоа што беше прикажано на двата меча, ние повеќе заслуживме да бидеме во финалето. Јас немам што да ги обвинувам моите играчи за тоа што го покажаа на денешниот натпревар. Ова е агресивниот фудбал што сакам да го видам, тотално доминиравме. Создадовме многу позиции и може требаше да бидеме попрецизни пред голот, но Давид Оспина направи неколку брилијантни одбрани. Разочаран сум што го примивме тој гол затоа што потекнува од наивна грешка што можевме да ја спречиме. Тоа ни дава надеж за иднината, рече Конте по мечот.