Фудбал
23. February 2016 - 18:25

Koнте е новиот тренер на Челзи

Антонио Конте и Челзи преговараат за ангажманот на италијанскиот стручњак и веќе потпишале преддоговор, според кој слекторот на Италија ќе стане менаџер на Челзи по завршувањето на Европското првенство, пишува Gazzetta dello Sport.
 
Според истиот извор, двете страни имале конструктивни преговори, иако сопственикот на Челзи, Роман Абрамович, го задржал правото да не го реалзириа договореното, само во еден случај.
 
Gazzetta тврди дека само доколку Диего Симеоне или Масимилијано Алегри се предомислат, тогаш договорот со Конте нема да биде реализиран.