Тенис
18. March 2016 - 16:00

Комплеторани полуфиналните двојки кај дамите на турнирот во Индијан Велс

 
 
 На женскот дел од престижниот тениски турнир Индијан Велс комплентирани се полуфиналните двојки. 
 
(1 носителка) Серена Вилијамс место во полуфиналето обезбеди со победата во два сета со 6:4 и 6:4 над Симона Халеп (5.Романија).  Противничка на Американката ќе биде 3-тата носителка Ангешка Радванска (Полска) која со 6:2 и 7:6 беше подобра од Петра Квитова од Чешка. 
 
13-носителка Белорусинката, Викторија Азаренка во четвтрфиналето беше убедлива во дуелост со Магдалена Рибарикова од Словачка која ја победи со 2:0 во сетови без загубен гем. Азаренка за место во финалето ќе се боди со Каролина Плипкова (18-носителка) од Чешка кој не дозволи изнанадување во дуелот со Русинката Дариа Касаткина совладувајќи ја со 6:3 и 6:2.