Кошарка
7. September 2023 - 10:13

Комплетирани полуфиналните парови на СП во кошарка

Германија и Канада обезбедија денеска место меѓу најдобрите четири репрезентации на Светското кошаркарско првенство со што се познати сите полуфиналисти на завршниот турнир кој се игра во Јапонија, Филипини и Индонезија.

Канада попладнево беше поуспешна од Словенија со 100-89, додека претходно во првото денешно четвртфинале, Германија во драматичен натпревар со 81-79 ја совлада Летонија во чиј редови Давис Бертанс на две секунди пред последниот свиреж беше непрецизен во обидот за три поени.

За место во финалето на кошаркарскиот Мундијал репрезентацијата на Германија ќе игра в петок против САД, додека противник на Канада ќе биде Србија.

Покрај пласманот во полуфиналето, Германија и Србија обезбедија и директен пласман на Олимписките игри 2024 како две најдобро пласирани европски репрезентации на Мундијалот.