Фудбал
7. December 2017 - 10:32

Комплетирана листата осминафиналните во ЛШ

 Во фудбалската Лига на шампиони синоќа заврши групната фаза по која познати се сите екипи кои продолжуваат во елиминациското осминафинале.

Ливерпул во 6. коло ја извојува највисоката победа и како првопласиран ќе ја чека жрепката за следната фаза. Од Е-групата понатаму оди и Севиља.

Резултати и пласман:

Група Е: Ливерпул – Спартак Москва 7:0, Марибор – Севиља 1:1.

Табела: Ливерпул 12 бодови, Севиља 9, Спартак Москва 6, Марибор 3.

Група Ф: Феенорд – Наполи 2:1, Шахтјор Доњецк – Манчестер Сити 2:1.

Табела: Манчестер Сити 15 бода, Шахтјор Доњецк 12, Наполи 6, Феенорд 3.

Група Г: Порто – Монако 5:2, Лајпциг – Бешикташ 1:2.

Табела: Бешикташ 14 бода, Порто 10, Лајпциг 7, Монако 2.

Група Х: Реал Мадрид – Борусија Дортмунд 3:2, Тотенхем – АПОЕЛ 3:0.

Табела: Тотенхем 16 бода, Реал Мадрид 13, Борусија Дортмунд 2, АПОЕЛ 2.

Покрај Ливерпул и Севиља, од сегментот Е-Д во следната фаза од елитното фудбалско натпреварување се пласираа: Манчестер Сити, Шахтјор, Бешикташ, Порто, Тотенхем и Реал Мадрид.

Во вторникот местото во осминафиналето го потврдија: Манчестер Јунајтед, Базел, ПСЖ, Баерн, Рома, Челзи, Барселона и Јувентус.