Фудбал
12. February 2020 - 10:18

Кој го „избрка“ Роналдо од Барса

Легендата на бразилскиот фудбал, Роналдо, открива дека никогаш не помислил да замине од Барселона во 1997 година, и дека имал склучено нов договор со каталонскиот клуб, пред да дојде трансферот во Интер.
 
Роналдо помина само една година на „Ноу Камп“, во која го покажа својот неверојатен талент, но поранешниот претседател на Барселона, Жоан Гаспарт претходно призна дека тогашната рекордна понуда од 27 милиони долари била едноставно предобра да се пропушти. Роналдо, така, наместо да стане легенда на Барселона, потоа се врати во Шпанија како фудбалер на вечниот ривал, Реал Мадрид.
 
„Имав потпишано договор за обновување на крајот на сезоната и заминав со националниот тим. Пет дена подоцна тие ми се јавија дека не можат да продолжат со обновување на договорот. Тоа не беше моја одлука, јас сакав да останам. Кога клубот не ме ценеше колку што треба, одлуката не беше моја“, вели Роналдо за „ДАЗН“.
 
Реал го врати во Шпанија во 2002 година во славната „галактикос“ ера на клубот од Мадрид, каде што во 177 настапи имаше 104 гола.
 
„Играв покрај Роберто Карлос за репрезентацијата и тој ми кажуваше за тоа што претставува Мадрид и што искусил таму. Тоа ми остана во умот и по неколку години го видов со сопствени очи. Беше уште поголемо од тоа што го кажуваше Роберто, поголемо од тоа што можев да го замислам. Имаше големи очекувања и голем притисок, но и најдобрите фудбалери на светот. На крајот покажавме добро шоу, имавме победничка генерација која го смени фудбалскиот бизнис“, вели Роналдо.