Фудбал
19. јуни 2022 - 14:09

Кои се најлошите трансфери во Реал

Фудбалскиот портал „Goal.com“, информацијата дека Реал Мадрид сака да се ослободи од Лука Јовиќ ја надополни со список на играчи за кои смета дека биле разочарувања во трансфер политиката на клубот. На списокот, покрај Јовиќ се и еден Хрват, и еден Босанец. Станува збор за Роберт Просинечки и Елвир Баљиќ.
 
Роберт Просинечки (од Црвена звезда за 15 милиони евра во 1991 година)
 
„Од еден од најдобрите таленти од Балканот се очекуваа големи работи, талентиран играч за врска кој штотуку и помогна на Црвена звезда да го освои трофејот во Купот на европските шампиони. Врвот на неговата тригодишна кариера во Мадрид беше неговиот гол на Ел Класико Барселона. а и тоа остана во сенка на фактот дека тој потпиша за Каталонците во 1995 година. Тоа што не се докажа таму беше мала утеха за фрустрираните навивачи“, пишува порталот.
 
Лука Јовиќ (од Ајнтрахт за 66 милиони евра во 2019 година)
 
„Во сезоната 2018/19 тој изгледаше како следниот голем напаѓач во Европа. Тој постигна 10 гола на 14 натпревари во Лига Европа за Ајнтрахт и импресионираше во Бундеслигата. Ова го убеди Мадрид да плати превисока сума за играч кој беше позајмен во Франкфурт. од Бенфика, што резултираше со комплексен двоен трансфер на Јовиќ, кој потпиша за германскиот клуб пред да потпише за Реал следниот ден. Јовиќ постигна само три гола на 51 натпревар за Реал“.
 
Елвир Баљиќ (од Фенербахче за 26 милиони евра во 1999 година)
 
“Џон Тошак беше импресиониран од Босанецот додека работеше во Турција и го убеди клубот да плати шокантно висока цена за напаѓачот. Набргу по доаѓањето тој го повреди коленото. По само една сезона и еден гол во Ла Лига, беше вратен во Фенербахче на позајмица“.
 
Покрај Јовиќ, Просинечки и Баљиќ на оваа листа се наоѓаат уште неколку познати имиња. Порталот ги наведува Николас Анелка (од Арсенал за 34,5 милиони евра во 1999 година), Данило (од Порто за 31,5 милиони евра во 2015 година), Кака (од Милан за 65 милиони евра во 2009 година), Еден Азар (од Челзи за 120 милиони евра во 2019 година)…