Фудбал
6. November 2016 - 11:11

Кога Ајакс чести пиво!

Фудбалерите од шкотскиот град Ист Килбриџ поставија нов рекорд според бројот на последовни победи. Тие во саботата го совладаа БСЦ Глазгов со 3:1 и ја запишаа 27-та победа во низа, со што го урнаа рекордот на славната генерација на Ајакс од сезоната 1971/71.
 
Рекордот кој го поставија фудбалерите од градот кој има 80.000 жители сепак нема да влезе о Гинисовата книга на рекорди бидејќи тимот се натпреварува во петтиот ранг на шкотскиот фудбал.
 
Сепак иако нема да влезат во Гинис, фудбалерите на оој клуб добија честитки и подарок од досегашниот рекордер.
 
Имено, минатата недела, кога ја забележаа 26-та победа во низа клубот своето остварување го сподели преку Twitter, со напмена дека го израмнил рекордот на Ајакс.
 
Една недела подоцна Ајакс реши уште еднаш на им го честите рекордот. По завршувањето на натпреварот со БСЦ Глазгов на теренот влегло комбе, а кога играчите на Ист Килбриџ го отвориле внатре нашле 27 гајби со пиво и две шишиња шампањско, подарок од Ајакс.
 
Исто така тие добиле и видео порака со честитки која им ја упатил легендарниот голман на Ајакс, едвин ван дер Сар, кој е актуелен дирекотр на маркетинг службата на Ајакс.
 
„Ова е најголемиот успех во историјата на клубот. Ова е и мојот најголем успех. Да се надмине рекородт на Ајакс од времето на Кројф. Нестварно“, порачал Мартин Лухлан, поранешен шкотски фудбалер кој од оваа сезона го трениера тимот.
 
„Што и да вели Гинис, ние сме рекордери. И во големиот Ајакс тоа сега го знаат“, порачале рекордерите од малиот шкотски град.