Балкан
8. March 2018 - 13:43

Коѕијас го претставил дополнетиот нацрт-договор што ќе го донесе во Скопје

Грчкиот министер за надворешни работи Никос Коѕијас синоќа на неформален состанок на Владата во Атина ги претставил клучните аспекти од нацрт-договорот што ќе им биде доставен на властите во Скопје.

Коѕијас, како што објавува грчка „Иефмерида“, ги презентирал и новите елементи кои дополнително биле додадени во нацрт-документот, пренесува МИА. 

Според извори во грчкото МНР, Коѕијас би можел следната недела да допатува во Скопје за да го достави нацрт-договорот. Грчката страна во меѓувреме сака да спречи делови од содржината на документот да протечат во јавноста, како и да избегне дипломатските консултации да се префрлат на насловните страници во медиумите. За таа цел, Коѕијас лично ќе му го достави грчкиот Нацрт-договор на шефот на македонската дипломатија Никола Димитров. 

Главна пречка, како што истакнува „Иефмерида“, останува барањето за промена на македонскиот Устав како гаранција на договорот за името.