Балкан
17. February 2020 - 10:49

Клучна недела за разговорите околу можното формирање на нова Влада во Словенија

Клучна недела за обидите на на Јанез Јанша и неговата СДС (Словенечка демократска партија) за формирање на ново парламентарно мнозинство и нова Влада.

Како што јави дописникот на МИА од Љубљана, оваа недела ќе продолжат преговорите на претставниците на СДС со СМЦ (Партија на Модерен Центар), НСИ (Нова Словенија) и ДеСУС (Демократска Партија на пензионерите во Словенија), по што ќе биде многу појасно во кој правец ќе движи државата.

Словенечките медиуми информираат дека е сосема неизвесен исходот од разговорите, имајќи во предвид дека има малку информации за текот на разговорите.

Анализите се во правец дека сепак државата е се поблиску од предвремени парламентарни избори, нешто што го побара премиерот во оставка Марјан Шарец.

Во меѓувреме од кабинетот на Претседателот на државата Борут Пахор информираат дека тој на 24 и 25 февруари на разговорите ќе ги покани претставниците на сите парламентарни партии. Зависно од тоа што тие ќе му кажат, Пахор ќе одлучи дали ќе именува нов мандатар за состав на Влада или сепак ќе се распишат предвремени парламентарни избори.