Кошарка
11. November 2021 - 9:26

Клеј Томпсон може да се врати на теренот пред Божиќниот натпревар на 20 или 23 декември

Кошаркарот на Голден Стејт вориорс, Клеј Томпсон, продолжува да се подготвува за враќање на теренот по две пропуштени сезони.

Според инсајдерот на „ЕСПН“, Адријан Војнаровски, доколку Томпсон успее да го задржи моменталното темпо на подобрување на формата, тогаш неговото враќање може да се случи пред божиќниот меч со Феникс (25 декември).

Голден Стејт на 20 декември ќе игра дома со Сакраменто, а на 23 декември ќе биде домаќин на Мемфис.

Кон средината на декември, Клеј треба да се приклучи на тимот во Калифорниската развојна лига за вежбање.