Технологија
18. December 2020 - 9:34

Кинеската национална вселенска агенција ќе анализира дали може да се гради постојана база на Месечината

Кинеската национална вселенска агенција (ЦНСА) објави дека ќе анализира дали може да се гради постојана база на Месечината.

Кинеската вселенска агенција ќе испита потенцијална месечева база во идната мисија „Чанге-8“, се наведува во извештајот „Глобал тајмс“ и додава дека новата експедиција ќе тестира нови можности за 3Д печатење за изградба на базата.

Пекинг се надева дека ќе испрати кинески астронаути на Месечината до 2030 година за изградба на постојана истражувачка база во близина на јужниот пол на сателитот, објави „Саут Кина морнинг пост“, додавајќи дека треба да лансира вселенска станица следната година.

Веста беше објавена откако Кина објави дека ќе покани меѓународни научници да се приклучат на истражувачки проекти на Месечината, рече Ву Јанхуа, заменик администратор на ЦНСА, на прес-конференција во Пекинг.

Неодамнешната мисија „Чанг’е 5“ беше извршена со партнери од Европската вселенска агенција, Намибија, Пакистан и Аргентина, рече Ву.

„Следниот мал чекор“ во амбициите на Кина во вселената.

Беспилотната „Чанге 5“ успешно се врати од патувањето откако собра примероци прашина за проучување по лансирањето на 23 ноември и патувањето 23 дена.

Мисијата ги собра првите примероци на Месечината во последните 44 години, а Кина стана третата земја што донесе примероци од почва од Месечината, пренесуваат државните медиуми.

Кинескиот претседател Си Џинпинг му честиташе на тимот, наведувајќи дека комплицираната вселенска програма означува „голем чекор напред во кинеската вселенска индустрија“ и дека тоа ќе придонесе за „продлабочување на разбирањето за потеклото на Месечината и историјата на еволуцијата на Сончевиот систем“.

„Вашиот извонреден подвиг секогаш ќе го памети нашата земја и народот“, додаде кинескиот претседател.

Пред неколку дена, Пекинг објави дека ќе им овозможи на странските астрономи да го користат неговиот сферичен телескоп. 500-метарскиот уред е најголемиот радио телескоп во светот.