Свет
21. November 2019 - 15:53

Кина побара од Трамп да стави вето на законот за Хонг Конг

Кина денеска побара од американскиот претседател Доналд Трамп да стави вето на предлог законот со кој се дава поддршка за човековите права во Хонг Конг и повтори дека ќе преземе силни контрамерки доколку законот стапи во сила.

Портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи Генг Шуанг изјави дека законот за човекови права и демократија во Хонг Конг ги поткопува кинеските интреси, како и американските во оваа специфична административна област од Кина, пренесоа американските медиуми.

-Од САД побаравме да ја сфати ситуацијата и да го запре своето погрешно однесување пред да биде предоцна, да спречи овој законски проект да стане закон и веднаш да го прекине мешањето во вантрешните работи на Хонг Конг и на Кина, рече Генг на прес конференција во Пекинг.

Според него, доколку САД продолжат да прават лоши потези, Кина ќе преземе силни контрамерки.

Американскиот Сенат во вторникот го усвои предлог законот за човекови права и демократија во Хонг Конг што треба да му биде упатен и на Претставничкит дом на Конгресот.

Со законот се предвидува САД секоја година да потврдуваат дали има висок степен на автономија на Хонг Конг, за да може да се оправда посебниот трговски статус на територијата, како и санкции за кинеските и хонгконшките функционери доколку се обидат да ги сузбијат слободите на оваа територија.