Свет
16. May 2018 - 11:51

Ким повторно го крена светот на нозе, се заканува со откажување на состанокот со Трамп: Еве што се крие зад промената на планот на Северна Кореја

 Кина по повод неизвесноста која Северна Кореја ја внесе околу одржувањето на самитот на САД, порача дека сите страни треба да покажат добра волја и искреност за да се создаде погодна атмосфера за денуклеаризација на Корејскиот Полуостров. 

Ставот на Пекинг го соопшти портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи Лу Канг. 

Северна Кореја најави дека би можела да се откаже од самитот на својот лидер, Ким Џонг-ун со претседателот на САД, Доналд Трамп. 

„Би-Би-Си" наведува дека причина за најавата на Пјонгјанг за откажување на самитот,  најверојатно е мислењето на советникот за национална безбедност на Трамп, Џон Болтон, кој во  интервју рече дека Северна Кореја би можела да го следи либискиот модел на нуклеарно разоружување