Свет
18. April 2019 - 20:13

Ким Џонг–ун ќе се сретне со Путин

 
Севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун ќе отпатува во Русија во вторито дел од овој месец на средба со претседателот Владимиор Путин , објави денеска Кремљ.
 
,,Посетата ќе се случи во втората половина на април” , е наведено во соопштението од Кремљ. Не се прецизира местото на состанокот. Ова ќе биде прва посета на Ким на Русија.
 
Посетата на Ким доаѓа во времето кога американскиот претседател Доналд Трамп се обидуваат да го спроведат договорот со Северна Кореја за целосна денуклеаризација на Корејскиот полуостров.
 
Претходните два состанока на Трамп со Ким не доведоа до решение , така што американската администрација најавува и трет состанок.