Свет
13. July 2016 - 10:49

Кери: САД ќе ги примат ветените 10.000 сириски бегалци

САД ќе примат 10.000 сириски бегалци оваа фискална година како што и веќе вети претседателот Барак Обама, изјави американскиот државен секретар Џон Кери.

Тој синоќа додаде дека САД наскоро ќе примат 10.000 загрозени бегалци избрани од кампови на ОН чие населување во државата го одобриле американските безебедносни и разузнавачки служби.

– Тоа е шест пати повеќе бегалци отколку што примивме минатата фискална година, изјави синоќа Кери.

Американската фискална година трае од 1 октомври до 30 септември. Активитсти го критикуваа Вашингтон дека премногу споро прифаќа луѓе кои бегаат од конфликти.