Македонија
27. јуни 2022 - 9:01

Казнети 262 возачи во Скопје, 143 за брзо возење

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден продолжи со засилените акциски контроли во областа на сообраќајот, при што на територија на град Скопје изречени се вкупно 262 мерки.

Како што соопшти МВР, меѓу мерките 143 се за возење повеќе од дозволената брзина, 31 санкција за возење без возачка дозвола, 17 мерки за прекршоци што ги прават возачите на мотоцикл.

Изречени се шест мерки за користење мобилен телефон, седум за возач почетник, девет за технички неисправни и нерегистрирани возила, четири мерки за некористење сигурносен појас…

Засилените акциски контроли продолжуваат. Апелираме до граѓаните да ги почитуваме сообраќајните правила и прописи за да ја зголемиме безбедноста во сообраќајот и заедно да придонесеме за посигурни патишта, порачуваат од МВР.