Кошарка
9. August 2017 - 14:47

Казна за Косово од 1.000 евра за исвиркувањето на македонската химна

Кошаркарската федерација на Косово е казнета со 1.000 евра поради исвиркувањето на македонската химна пред почетокот на натпреварот од претквалификациите одигран во Приштина на 2 август.
 
Паричната казна ја одреди ФИБА.
 
Натпреварот во Приштина се играше пред полни трибини, а покрај свирежите имаше и непримерно однесување на домашните навивачи. Дуелот заврши со победа на Косово од 72:68.
 
Во сабота Македонија ќе биде домаќин во реваншот од претквалификациите за Светското првенство на селекцијата на Косово.