Loading Video...
Спорт плус
8. January 2021 - 16:54

Карлос Саинц победник на шестата етапа на релито Дакар

 
Карлос Сајнц е победник на шестата етапа на релито Дакар.
 
Шпанецот оствари најбрзо време на патеката долга  618 километри од Ал Касумах до Хаил, која ја помина за 3:38:27 часа
 
Со над 4 односно над 7 минути послабо време зад него на 2-то и 3-место завршија возачите на Тојота, Јазед Ал Раџи и Насер Ал Атијах.
 
 
Иако денеска имаше четврто време сепак Стефан Петерхансел останува лидер во Генералниот пласман пред Насер Ал Атијах и Карлос Сајнц. 
 
Во конкуренција на мотоциклисти денеска победи Жоан Бареда Борт, пред Рос Бранч и Даниел Сандерс. 
 
Утре на релито Дакар е ден за одмор.