Loading Video...
Свет
21. October 2019 - 16:02

Канаѓаните бираат нов состав на Парламентот, Трудо се бори за втор мандат

Канаѓаните бираат нов состав на Парламентот. Пет партии учестувуваат на денешни избори во Канада, а премиерот Џастин Трудо се бори за втор мандат.

47 годишниот Трудо стекна меѓународна слава кога стана вториот најмлад премиер на Канада во 2015 година, но по двата големи сакандали неизвесно е дали ќе ја задржи власта коментираат аналитичарите. 

Последните анкети пред изборите покажуваат мртва трка меѓу либеарите на Трудо и опозициските конзервативци.