Македонија
1. August 2015 - 18:17

Камери на патиштата: Проверете сами каде има застој и подолго чекање

Петнаесет камери на  ЈП Државни патишта, граѓаните во живо може да  го следат сообраќајот на граничните премини и патарините.

Доколку патувате по автопат или одите надвор од државава преку камерите на  ЈП Државни патишта може да ја проверите моменталната состојба.

Камерите може да ги следите на следниот ЛИНК.

Според АМСМ на граничните премини Богородица и Табановце има задржување околу 30 минути, а на останатите гранични премини и покрај зголемената фреквенција, нема подолги задржувања за влез и за излез од државата. Оваа информација се однесува само за македонската страна на премините.

Сообраќајот на сите државни патишта се одвива по суви коловози. 

Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен.