Македонија
1. December 2016 - 13:48

Kaменуван автобус на ЈСП, момче со крвава глава во болница

Во вторникот вечер во 22.00 часот, во ПС Гази Баба, М.О. (39) од с.Марино, скопско, вработен како возач во ЈСП-Скопје, пријавил дека околу 21.55 часот во Скопје на ул.„Методија Андонов Ченто“ и ул. „Палмиро Тољати“, додека управувал автобус „јутонг“ сопственост на ЈСП, кој сообраќал на редовна линија бр.65, непознат сторител фрлил камен во правецот на автобусот и притоа искршил еден од прозорите од вториот кат на автобусот.

Од ударот со повреди во пределот на главата се здобил  седумнаесетгодишник од с.Булачани, скопско. Истиот со возило на Итна мдицинска помош бил пренесен во Градската општа болница „Св.Наум Охридски“ каде му се констатирани телесни повреди. Истиот е задржан на понатамошно лекување.

Се преземаат мерки за пронаоѓање на сторителот и за целосно расчистување на случајот.