Кошарка
23. August 2017 - 9:27

Кајри Ирвинг замина во Бостон

Бекот на Кливленд Кајри Ирвинг го напушти овој тим и се остварија предвидувањата дека нема во следната сезона да игра заедно со Леброн Џејмс. Тој во следната сезона ќе го носи дресот на Бостон.
 
Во „трјдот“ од Бостон во Кливленд заминаа Ајзеа Томас, Џеј Краудер и Анте Жижиќ и еден пик од првата рундаво 2018 година. Ирвинг во Кливленд дојде по драфтот 2011 година како пик број 1, а на истиот драфт Томас беше избран како пик број 60 (последен во вторатат рунда).
 
Со овој трејд Бостон почна да искажув и шампионски амбиции во следните сезони. Својот прв натпревар како играч на Бостон Ирвинг ќе го одигра токму против досегашниот тим Кливленд, на 17.октомври кога почнува и новата сезона во НБА лигата.