Кошарка
30. July 2017 - 18:04

Јуниорите стигнаа до првата победа

Јуниорската кошаркарска репрезентација на Македонија ја постигна првата победа откако попладнево во дуелот од 3.коло ја совлада Република Ирска со 73:55 (16:14, 21:12; 15:18 и 21:11). Ова беше натпревар од 3.коло од Д групата од Европското првенство Б дивизија што се игра во Талин.
По минималната предност во првиот период 16:14, нашите јуниори на крајот од првиот дел имаа и двоцифрена разлика 37:26. Во продолжението противникот успеа да намали, но во последниот период избраниците на селекторот Ѓорѓи Кочов имаа и водство од +20 поени разлика (69:47).
 
Најефикасни во нашата репрезентација беа: Мартин Труснов со 19 поени и Лука Стојановски со 18. Утре е слободен ден, а Македонија во вторник во рамките на 4.коло игра против Швајцарија.
На вториот дуел од 3.коло од нашата група Швајцарија ја победи Данска со 54:53 и Естонија – Белгија 70:68.
 
Табела: Естонија 6 бодови, Белгија и Швајцарија имаат по 5, Естонија, Македонија и Данска по 4, а Република Ирска е последна со 3.