Loading Video...
Тенис
28. January 2018 - 17:36

Јубилеен 20-ти трофеј за Федерер од Грен-слем турнирите

 
Роџер Федерер е првиот тенисер кој успеал да освои 20 трофеи од Гренд-слем турнирите 
 
36-годишниот Швајцарец уште еднаш го демонстрира сиот свој квалитет и искуство па во финалето на  Австралија опен. Го совлада Хрватот, Марин Чилиќ со 3:2 во сетови. 
 
За Федерер кои и лани беше победник на турнирот во Мелбурн, ова е шести трофеј на Австралија опен, а вкупно дваесетти од Гренд-слем турнирите, со што стана првиот тенисер кој стигнал до оваа бројка.
 
Федерер, покрај освоениот трофејот, од Мелбурн заминува побогат за 2,6 евра.