Тенис
22. March 2018 - 17:10

Јотовски запрен од дождот и Кекез во второто коло во Тунис

Најдобриот македонски тенисер Томислав Јотовски остана без пласман во четвртфиналето на фјучрсот во Хамамет во Тунис. Дождот и двочасовниот прекин го „запреа“ Јотовски на патот до следната рунда. По 1 час и 17 минути игра нашиот тенисер водеше со 1-0 во сетови и 3:2 во вториот сет кога мечот беше прекинат. Во продолжението Хрватот Дује Кекез подобро го продолжи мечот и за 30 минути успеа да изедначи откако вториот сет го доби со 6:4 во гемови. 

Во решавачкиот сет двајцата тенисери почнаа со по еден брејк, а на крајот Кекез беше подобар со 6:4. Мечот траеше 160 минути.
Во вкупниот број поени Кекез беше подобар со 97:92 во поени. Јотовски за пласманот во 2.коло ќе освои 1 поен.
Ова беше трет меч на двајцата тенисери и Кекез сега води со 2-1 во добиени мечеви.
Јотовски и во текот на денешниот меч имаше проблеми со повредата на раката, повреда која ја „влече“ фјучрсот во Ровињ.
Јотовски и Кекез доколку дозволи денот попладнево треба да играат и уште еден меч во конкуренција на двојки. Нивни ривали им се Александер Мерино (Перу) и Кристоф Негриту (Германија), кои на претходниот фјучрс во Тунис ги победија Јотовски и Кекез.