Македонија
2. July 2021 - 18:40

Јанша: Ја сфаќам позицијата на Бугарија кон Македонија, но мора да се најде компромис


Словенечкиот премиер Јанез Јанша за Бугарското национално радио (БНР) изјавил дека ја сфаќа позицијата на Бугарија околу нејзиното вето за почеток на преговорите на Македонија со ЕУ, бидејќи таа е земја членка на Унијата, но дека мора да се најде компромис, јави дописникот на МИА од Софија.

– Кога сме во едно семејство, прво доаѓа неговиот интерес, а потоа на останатите. Мора да се однесуваме како семејство, но мора да се обидеме и да најдеме компромис, истакнал Јанша за БНР.

Предлог на португалското претседателство за повлекување на бугарското вето за старт на преговорите со земјава, Јанша го оценил како добар.

– За Бугарија е добро да прифати нација која зборува сличен јазик и има блиска култура. Можеби прашањето е спорно, но треба да имаме стратешки поглед на работите, додал Јанша.