Фудбал
19. October 2017 - 22:08

Јаневски ја презема вината за поразот и се извини на навивачите

 
 
 
И во третиот натпревар од групната фаза во Лига Европа, македонскиот првак Вардар претрпе пораз, овојпат најубедливиот. 
 
Одговорноста за поразот од 0:6 пред своите симпатизер на Националната Арената „Филип Втори“ од Реал Сосиедад ја презеде тренерот Чедомир Јаневски кој воедно и јавно им се извини и навивачите. 
 
„Јас сум виновен за денешниот дебакл, и сакам да им се извинам на навивачите. Ова е тежок пораз за мене за клубот. Сосиедад успеа да постигне гол од првата шанса, по што ние имавме можност да израмниме. Не успеавме, а тоа гостите до крајот на полувремете двапати го казнија. е верувам дека постои играч кој нема желба да игра вакви натпревари. Секој би сакал да одигра што е можно подобро. Во првенството играме во прва и втора брзина, а тука, во Лигата на Европа треба да се игра во шеста и седма брзина. На крајот, сакам уште да се извинам за овој пораз“, изјави Јаневски на прес-конференцијата, по мечот. 
 
Вардар останува без освоен бод по трите одиграни натпревари во Л групата.