Loading Video...
Фудбал
1. October 2020 - 18:26

Извлечени групите во фудбалската Лига на шампиони

Супер интересно и неизвесно се очекува да биде во последната Х група, во која покрај финалистот од претходната сезона ПСЖ, во конкуренција ќе бидат и повратникот во елитното натпреварување, Манчестер Јунајтед, најпријатното изненадување од лани и полуфиналист, германски Лајпциг и турскиот  Истанбул Бајакшехир
 
Ништо понеизвесна нема да биде и групата Д, во која Ливерпуил, Ајакс и Аталанта ќе се борат за првите две позиции, а со тоа и пласман во нокаут фазата напролет, додека данскиот Митјиланд ја има улогата на аутсајдер. 
 
Баерн Минхен и Атлетико Мадрид како и Јувентус и Барселона важат за фаворити за првите две позиции во А и Г групите,
 
Распоредот на натпреварите и календарот ќе биде објавен утре вечер. Според претходно најавеното по две кола ќе се играат во октомври, ноември и декември, но останува да бидат прецизирани термините (датите и сатниците). 
 
КОМПЛЕТЕН ИЗГЛЕД НА ГРУПИТЕ ВО ЛИГАТА НА ШАМПИОНИ 
 

А група

БАЕРН Минхен (Германија)

АТЛЕТИКО Мадрид (Шпанија) 

САЛЦБУРГ (Австрија)  

ЛОКОМОТИВ Москва (Русија)

 

Е група

СЕВИЉА (Шпанија)

ЧЕЛЗИ  (Англија)

КРАСНОДАР (Русија)

РЕН (Франција)

 

Б група

РЕАЛ МАДРИД (Шпанија)

ШАХТЈОР Доњецк (Украина)   

ИНТЕР (Италија)  

БОРУСИЈА М.  (Германија)

 

Ф група

ЗЕНИТ (Русија)         

БОРУСИЈА Д.(Германија)

ЛАЦИО (Италија)

КЛУБ БРИЖ (Белгија)

 

Ц група

ПОРТО (Португалија)

МАНЧЕСТЕР СИТИ (Англија)

ОЛИМПИЈАКОС (Грција)

ОЛИМПИК Марсеј (Франција)   

Г група

ЈУВЕНТУС (Италија)  

БАРСЕЛОНА (Шпанија)

ДИНАМО Киев (Украина)

ФЕРЕНЦВАРОШ (Убгарија)

 

Д група

ЛИВЕРПУЛ (Англија)  

АЈАКС (Холандија)

АТАЛАНТА (Италија)  

МИТЈИЛАНД (Данска)

 

 

Х група

П.С.Ж.    (Франција) 

МАНЧЕСТЕР Ј.  (Англија)          

РБ ЛАЈПЦИГ      (Германија)

Истанбул БАЈАКШЕХИР (Турција)