Свет
13. February 2024 - 11:18

Израел и порача на Европа дека повиците за ограничување на помошта на Тел Авив „го јакнат Хамас“

Израелскиот министер за надворешни работи Израел Кац денеска му порача на високиот претставник на ЕУ за надворешна политика и безбедност Жозеп Борел дека неговиот повик да се ограничи воената помош за Тел Авив само „го зајакнува Хамас“.

Кац нагласи дека Израел го почитува меѓународното право и обезбедува безбедно движење на цивилите во Појасот Газа, пренесува Тајмс од Израел.  „Хамас го спречува нивното (човечко) безбедно движење.

Нашата посветеност на животите на цивилите во Газа е поголема од онаа на Хамас. Повиците за ограничување на одбраната на Израел само го зајакнуваат Хамас.

Бидете уверени, Израел е решен во својата мисија да го уништи Хамас“, додаде Кац.

Борел денеска ги повика САД да ја преиспитаат воената помош за Израел поради големиот број цивилни жртви во војната во Газа.

Тој потсети дека американскиот претседател Џо Бајден минатата недела изјави дека одговорот на Израел на нападот на Хамас на 7 октомври е „претеран“, а американските власти неколку пати посочија дека премногу цивили се убиени во Газа.